یارا لند

آسیب شناسی

نحوه نگهداری سانسوریا:

در این بخش کارشناس سرای سبز یارا آقای علی وطنی نکاتی را راجع به نگهداری گیاه مقاوم سانسوریا توضیح می دهند. 

نحوه تکثیر سانسوریا:


در این بخش با نکات تکثیر گیاه سانسوریا و نحوه قلمه زدن آشنا می شوید.

 

دلایل قهوه ای شدن برگ های گیاهان آپارتمانی:

دلایل متفاوتی برای این اتفاق وجود دارد اما کمبود آب، رایج ترین دلیل آن است؛ به ویژه در انتهای برگ های گیاه. اطمینان حاصل کنید که گیاه آب کافی دریافت کرده و دارای زهکشی مناسب است. به طور کلی زمانی گیاهانتان را آبیاری کنید که سطح خاک قابل لمس، خشک است؛ اما اجازه ندهید کل خاک گیاه خشک شود. مسائلی که مانع توانایی گیاه در مصرف آب می شود مانند پوسیدگی ریشه را نیز بررسی کنید. مسأله رطوبت می تواند عامل دیگری برای این موضوع باشد که با غبار روبی یا قرار دادن گیاه در یک ظرف پر از آب و سنگریزه قابل درمان است و در نهایت اینکه نشانه های وجود آفات و بیماری را در گیاهانتان بررسی کنید 

دلایل به وجود آمدن بیماری های قارچی در کاکتوس و ساکولنت:


یکی از مهم ترین دلایل از بین رفتن کاکتوس ها و ساکولنت ها بیماری های قارچی می باشد حتی شاید بتوان گفت ۸۰ درصد مرگ کاکتوس ها به دلیل بیماری های قارچی می باشد .تهویه نامناسب،رطوبت بالا در اثر آبیاری زیاد، وجود گیاهان بیمار در اطراف کاکتوس ها از دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری های قارچی می باشد. با قرنطینه گیاهانی تازه خریداری شده همچنین آبیاری منظم و اصولی، تهویه مناسب و رعایت اصول بهداشتی می توان از ابتلای کاکتوس ها به بیماری های قارچی جلوگیری کرد. 

 

دلایل زرد شدن گیاهان آپارتمانی:

زرد شدن برگ ها می تواند ناشی از کمبود یا مازاد آبیاری باشد. خاک را لمس کنید اگر مرطوب و تر است شما زیاد از حد به گیاهتان آب داده اید و اگر بن خاک خشک است گیاهتان از کم آبی رنج می برد. زرد شدن برگ ها می تواند ناشی از دلایل دیگری همچون وجود آفات و بیماری ها، پوسیدگی ریشه و یا عدم زهکشی مناسب باشد. 

نکاتی راجع به آفات گلدان:

آفات داخل گلدان های خانگی می تواند به سرعت رشد کند تا حدی که عمر گیاه کوتاه شود. خاک گلدان معمولا آفاتی همچون کنه، شته، مورچه و دیگر حشرات دارد که می توان با تشخیص به موقع آن ها را از بین برد. از نشانه های وجود آفت در خاک گلدان می توان به پژمردگی گیاه، زرد شدن شاخ و برگ ها و یا سوراخ شدن برگ های گیاه اشاره کرد. گیاهان سالم و قوی معمولا مقاومت بیشتری در برابر آفت خاک گلدان نشان می دهند؛ اما گیاهان ضعیف تر می توانند به سرعت از بین بروند. اگر گیاه خانگی شما دچار آفت شده، طیف گسترده ای از آفت کش های بیولوژیکی مانند انواع صابون های آفت کش وجود دارد که بدون آسیب به گیاه و ساکنین خانه، آفات را از بین می برد. 

نکات تعویض گلدان:

برای تعویض گلدان دقت داشته باشید که 1.بعد از تعویض حداقل 5 تا 7 روز نباید به گیاه آب دهید. 2.گیاه باید دور از نور مستقیم آفتاب باشد. 3.در زیر سایه و نور فیلتر شده قرار بگیرد. 4.ریشه های شکسته و زخمی شده را برای جلوگیری از نفوذ قارچ ها و عوامل بیماری زا باید پینه بست. 5.گیاه را باید نسبت به بازیابی ریشه ها و تولید ریشه های جدید تحریک کرد. 6.گیاه باید با خاک جدید و ترکیبات آن آشنا شود. 7.باید از شوک شدن گیاه از تعویض گلدان جلوگیری کرد. 8.تارهای آسیب دیده ریشه را که آسیب دیده اند باید احیا نمود. 

نکات مربوط به آبیاری گیاهان بعد از کوددهی:

آبیاری بیشتر گیاهان آپارتمانی باید بر مبنای نیاز آن ها باشد؛ نه بر اساس یک زمانبندی مشخص. برخی گیاهان مانند کاکتوس و ساکولنت، خاک قبل از آبیاری باید به طور کامل خشک شود. برای برخی دیگر مانند هه وه آ یا گیاه شفلرا باید قسمت فوقانی خاک قبل از آبیاری خشک باشد و برای گیاهانی مانند بنفشه آفریقاییخاک باید همیشه مرطوب باشد. اگر برای گیاهتان از کودهای مایع استفاده می کنید، همان را با حکم آبیاری حساب کنید و خاک را بر اساس نیاز آبیاری کنید. اگر هم از کودهای دانه ای و جامد یا پودری استفاده می کنید، بلافاصله به گیاهتان آب دهید تا کود به ریشه گیاه آسیب نزند. 

بالا بردن رطوبت هوای اطراف گیاهان آپارتمانی:

1.غبارپاشی: با اسپری ریز، آب را در اطراف گیاه اسپری کنید تا رطوبت اطراف آن بالا برود؛ اماتأثیر این کار موقتی است. روی گیاهانی که برگ های کرکی و مخملی دارند، مانند بنفشهآفریقایی و ژینورا( شب تاب)، نباید آب اسپری کنید. کرک های ریز روی برگ آب را نگه می دارد و باعث می شود گیاه در معرض بیماری های قارچی قرار گرفته و لکه های قهوه ای رنگ روی برگ های آن ظاهر شود. 2. کنار هم قرار دادن گیاهان: آرایش گیاهان در کنار یکدیگر نه تنها منظره زیبایی ایجاد می کند، بلکه رطوبت آن ناحیه را نیز بالا می برد. 3. پر کردن زیر گلدانی با آب و سنگریزه: یکی دیگر از روش های تأمین رطوبت گیاه این است که گلدان را در زیر گلدانی یا گلدان دیگر حاوی آب و سنگریزه قرار دهید. یک لایه سنگریزه در ظرف ریخته و سپس آب روی آن بریزید تا جایی که آب روی سنگ ها را نپوشاند. سپس گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید. با این روش پون گلدان روی سنگ ها قرار می گیرد ، به طور مستقیم ریشه های آن در آب نیستند و خیس نمی شوند که باعث جلوگیری از خفگی آنها می شود؛ اما آبی که از زیر سنگریزه ها تبخیر می شود، به گیاه رسیده و رطوبت هوای آن را افزایش می دهد. 

نحوه نگهداری از تراریوم های ایزوله:

1. این نوع تراریوم ها باید از تابش مستقیم آفتاب در امان بمانند. 2. باید توجه شود که حتما از خاک سالم و استریل استفاده شده باشد. 3. در معرض نوسان دما نباشند؛ چرا که این امر باعث ایجاد میعان در سطح دیواره شیشه می شود. 4. تراریوم های ایزوله به دلیل عدم خروج رطوبت، بسته به شکل و اندازه ظرف گاه تا ماه ها نیاز به آبیاری مجدد ندارند و شناسایی زمان آبیاری مجدد نیاز به دقت دارد. 

نحوه صحیح آبیاری گیاهان:

یکی از اصلی ترین دلایل نوک سوزی برگ ها، آبیاری گیاه با آب دارای املاح است. بهتر است پیش از آبیاری، آب را در یک ظرف ریخته و یک الی دو روز فرصت دهید تا املاح آن ته نشین شده و کلر موجود نیز از بین برود و همپنین دمای آب با محیط یکسان شود. 

کوددهی:


1.گیاهان فقط در فصل رشد به کوددهی نیاز دارند. 2. گیاهانی که در نور کم رشد پایینی دارند، به غذای کمی احتیاج پیدا می کنند. 3. دادن کود بیش از اندازه از ندادن کود بدتر است. 4. گیاهان خوابیده یا در حال شکوفه دادن، نیازی به کود ندارند. 5. کودهای حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های برابر یک غذای متعادل گیاهی محسوب می شوند. نیتروژن به فتوسنتز و رشد بهتر برگ ها و ساقه ها کمک می کند. پتاسیم و فسفر نیز به فتوسنتز و رشد بهتر ریشه و گلدهی کمک می کنند.6. بیشتر کودها حاوی عناصر معدنی کمیابی هستند که برای رشد گیاه لازم است و در خاک وجود ندارند. 

 

ساخت کوکداما:

کوکداما یک اصطلاح بومی ژاپنی است که از "koke" به معنی خزه و "damas" به معنای توپ می آید.با آویزان کردن این گلدان خلاقانه می توانید یک باغچه معلق داشته باشید. برای ساخت کوکداما ابتدا خاک بنسای، خزه و گل را باهم مخلوط کنید؛ سپس یک حفره ایجاد کرده و ریشه های گیاه را در آن قرار دهید و در آخر با خزه دور آن را پوشونده و با نخ دلخواه اطرافش را محکم کنید. 

علت ریزش برگ های بنسای و شل شدن تنه آن:

1.تحمل خشکی زیاد 2. آبیاری بی موقع 3. جابجایی 4. آبیاری با آکلر دار. برای محکم ماندن تنه بنسای نیز، پس از هر آبیاری، آب زیر گلدانی عوض شود.

علت ریزش برگ های گیاهان آپارتمانی:

1.کمبود آب 2. وجود آفات و بیماری ها 3. کمبود نور 

تفاوت کاکتوس و ساکولنت:

کاکتوس ها و ساکولنت ها هر دو از دسته گیاهان گوشتی و آبدار هستند؛ اما کاکتوس ها در واقع زیر مجموعه ساکولنت ها محسوب می شوند. به طور کلی تفاوت اصلی ساکولنت و کاکتوس در 4 مورد نوع و نحوه قرارگیری تیغ ها، وجود آرئول (برآمدگی موجود بر سطح کاکتوس که از آن تیغ ها، گل ها و ساقه های جانبی می روید.)، شکل گل  و وجود برگ است.

1.کاکتوس ها دارای آرئول هستند؛ ولی ساکولنت ها این برآمدگی را ندارند.2. تیغ ها در کاکتوس در هر آرئول بیشتر از یکی رشد می کند در حالی که ساکولنت ها دارای تیغ های تکی و منظم هستند و بیشتر انواع آن نیز بدون تیغ است.3. به غیر از پند نمونه خاص، اکثر کاکتوس ها برگ ندارند. یعنی برگ دار بودن نکته بارزی برای ساکولنت بودن گیاه است. 4. گل فقط برای کاکتوس نیست و مشاهده شده است که  ساکولنت ها نیز گل دارند؛ اما گل های کاکتوس خاص و منحصر به فرد و در رنگ های زیبا وجود دارد. 

گلدهی مرجان:  

مرجان برا گلدهی نیاز به نور زیاد دارد و گرمادوست است. گلدهی این گیاه تابع عوامل مختلفی از جمله کیفیت و کمیت نور دریافتی، سن گیاه، طول روز در فصل های مختلف، شرایط دمایی و آبیاری است. اگر گل مرجان بالغ باشد و گل ندهد،  احتمالا از کمبود نور و یا سرماست.  

آبیاری کاکتوس:

در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیر نظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی آبیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که به یک خلال دندان را با حتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند یکبار به آبیاری نیاز دارد. 

تغییر شکل کاکتوس ها و ساکولنت ها:

کاکتوس ها و ساکولنت ها برای رشد خوب خود نیاز به نور خورشیددارند. هرچه این نور کمتر شود، رشد گیاه کمتر و نامتعارف تر می شود. کاکتوس هایی که در خانه نگهداری می شوند حتی پرنورترین قسمت پشت پنجره هم مواقعی نمی تواند نیاز نوری آنها را برطرف کند. وقتی که نیاز نوری آن ها را بر طرف نشود، رشد خود را به صورت نامتعارف آغاز می کنند و به اصطلاح به طرف نور کشیده می شوند. رنگ پریدگی کاکتوس هم به دلیل کم نوری است. شاید بعضی از آن هایی که به تازگی کاکتوس نگهداری می کنند فکر کنند که این نوع رشد عادی است ولی این یک رشد غیر طبیعی است و  باید جلوی آن گرفته شود. اگر زود فهمیده باشید که کاکتوس شما به علت کم نوری تغییر شکل داده باید آن را کم کم به نور زیاد ببریم. اگر به یکباره کاکتوس را از جای کم نور به جای پر نور ببرید، کاکتوس دچار آفتاب سوختگی می شود. باید طی چند هفته هر روز مقداری کاکتوس را به نور مناسب نزدیک کنیم. وقتی نور مناسب به کاکتوس برسد، کاکتوس رشد عادی خود را آغاز می کند. کاکتوس  دیگر شکل و شمایل اولیه خود را پیدا می کند. شاید لازم باشد کاکتوس را با نخ به جایی ببندید یا شاید مجبور باشید قسمتی که بد رشد کرده را از کاکتوس جدا کنید. بعضی مواقع می توانید یک کاکتوس تغییر شکل داده شده را به چند کاکتوس کوچک تر سالم تقسیم کنید که به رشد عادی خود در نور مناسب ادامه دهند.

علت ایجاد لک روی برگ گیاهان:

آبیاری در زیر نور آفتاب از اصلی ترین علت های ایجاد لک روی برگ های گیاهان است که حتی می تواند باعث سوختگی آن ها شود.

نکات کلیدی نگهداری کاکتوس:

برای گیاهانی که به محیط قلیایی نیاز دارند، می توانید با آبی که در آن تخم مرغ پخته اید، گیاه را آبیاری کنید.2.برای گیاهانی که محیط اسیدی را می پسندند، استفاده از تفاله چای نتیجه مطلوبی خواهد داشت.3.بهتر است از آبی که شب مانده و کلرش از بین رفته استفاده کنید. 4.گلدان های سفالی مناسب ترین گزینه برای نگهداری کاکتوس هاست؛ زیرا رطوبت اضافی به راحتی از جدار متخلخل آن ها خارج شده و سلامت ریشه را تأمین می کند و از سوی دیگر هوا به راحتی وارد خاکدانه های اطراف گیاه شده و تهویه کافی اطراف ریشه ها صورت می گیرد.5. استفاده از گلدان های پلاستیکی باعث ضعیف شدن گیاه شده و رشد آن را کاهش می دهد.6. برای گلدهی کاکتوس در بهار و تابستان باید در زمستان شرایط خوبی برای استراحت داشته باشد.پس در زمستان کاکتوس را در مکانی خنک قرار داده و آبیاری آن بسیار محدود کنید. 7.در فصل رشد باید بیشتر از فصل استراحت آبیاری شود. 8.کاکتوس به نور فراوان دارد و در صورت کمبود نور از نور مصنوعی هم می توانید استفاده کنید. 

علت ایجاد لک روی برگ گیاهان:

آبیاری در زیر نور آفتاب از اصلی ترین علت های ایجاد لک روی برگ های گیاهان است که حتی می تواند باعث سوختگی آن ها شود.

نکات کلیدی نگهداری کاکتوس:

برای گیاهانی که به محیط قلیایی نیاز دارند، می توانید با آبی که در آن تخم مرغ پخته اید، گیاه را آبیاری کنید.2.برای گیاهانی که محیط اسیدی را می پسندند، استفاده از تفاله چای نتیجه مطلوبی خواهد داشت.3.بهتر است از آبی که شب مانده و کلرش از بین رفته استفاده کنید. 4.گلدان های سفالی مناسب ترین گزینه برای نگهداری کاکتوس هاست؛ زیرا رطوبت اضافی به راحتی از جدار متخلخل آن ها خارج شده و سلامت ریشه را تأمین می کند و از سوی دیگر هوا به راحتی وارد خاکدانه های اطراف گیاه شده و تهویه کافی اطراف ریشه ها صورت می گیرد.5. استفاده از گلدان های پلاستیکی باعث ضعیف شدن گیاه شده و رشد آن را کاهش می دهد.6. برای گلدهی کاکتوس در بهار و تابستان باید در زمستان شرایط خوبی برای استراحت داشته باشد.پس در زمستان کاکتوس را در مکانی خنک قرار داده و آبیاری آن بسیار محدود کنید. 7.در فصل رشد باید بیشتر از فصل استراحت آبیاری شود. 8.کاکتوس به نور فراوان دارد و در صورت کمبود نور از نور مصنوعی هم می توانید استفاده کنید.